EKMQ500VSN682MQ40S
Chemi-Con
Producto No:
EKMQ500VSN682MQ40S
Descripción:
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.94 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMQ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.1752 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 6800 µF