EKMS3B1VSN122MA50S
Chemi-Con
Producto No:
EKMS3B1VSN122MA50S
Fabricante:
Chemi-Con
Descripción:
CAP ALUM 1200UF 20% 315V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 315 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.25 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMS
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.6475 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1200 µF