EKRG500ETD101MJ09S
Chemi-Con
Producto No:
EKRG500ETD101MJ09S
Fabricante:
Chemi-Con
Descripción:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 170 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KRG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 255 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 100 µF