EKXE161ELL150MH15D
Chemi-Con
Producto No:
EKXE161ELL150MH15D
Fabricante:
Chemi-Con
Descripción:
CAP ALUM 15UF 20% 160V RADIAL TH
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 75 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KXE
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 187 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 15 µF