EKXE401ELL2R2MHB5D
Chemi-Con
Producto No:
EKXE401ELL2R2MHB5D
Descripción:
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RAD TH
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KXE
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 100 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2.2 µF