EM1301500000G
Amphenol Anytek
Producto No:
EM1301500000G
Fabricante:
Amphenol Anytek
Descripción:
TERM BLOCK PLUG 13POS 7.62MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.638" (16.20mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish -
Number of Levels 1
Current - UL 20 A
Screw Size M3
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 45°
Contact Material -
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 12-22 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 13
Number of Positions 13
Torque - Screw 0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Termination Style Screw
Color Green
Wire Strip Length 7-8mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series EM
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.300" (7.62mm)