EPG500-1215-CKF
Bel Power Solutions
Producto No:
EPG500-1215-CKF
Product Status Active
Efficiency 94%
Mfr Bel Power Solutions
Features Adjustable Output, I²C Interface, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 26.67 A
Series EPG500 (500W)
Power (Watts) 240W (400W Forced Air)