ET1301500000G
Amphenol Anytek
Producto No:
ET1301500000G
Fabricante:
Amphenol Anytek
Descripción:
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 7.62MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.902" (22.90mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic Resin
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 32 A
Screw Size M3.5
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper Alloy
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Wire Gauge or Range - mm² 2.5-10mm²
Wire Gauge or Range - AWG 8-24 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 13
Number of Positions 13
Torque - Screw 0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Color Green
Wire Strip Length 10-11mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series 04-762
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.300" (7.62mm)