EV337M6R3A9HAAKPLP
KEMET
Producto No:
EV337M6R3A9HAAKPLP
Fabricante:
KEMET
Descripción:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 196 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 340mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series EEV
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 280 mA @ 100 kHz
Mfr KEMET
Capacitance 330 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 340 mOhms