Eaton - Bussmann Electrical Division
Producto No:
EVK14-40-T
Fabricante:
Paquete:
-
Lote:
-
Ficha de datos:
-
Descripción:
EV Fuse 40A 1000VDC S14 T Type
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Por favor envíe RFQ, responderemos inmediatamente.

| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Melting I²t | 620 |
| Applications | Electrical, Industrial |
| Response Time | - |
| Approval Agency | - |
| Current Rating (Amps) | 40A |
| Fuse Type | Cartridge |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 25kA |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Size / Dimension | 0.563" Dia x 2.008" L (14.30mm x 51.00mm) |
| Product Status | Active |
| Series | EVK |
| Voltage Rating - DC | 1 kVDC |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Mfr | Eaton - Bussmann Electrical Division |
| Class | - |
| Features | - |
| Package | Bulk |