FCH170N60
Fairchild Semiconductor
Producto No:
FCH170N60
Paquete:
TO-247
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 600V 22A TO247-3
En stock : 2730
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 94
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2860 pF @ 380 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 11A, 10V
Supplier Device Package TO-247
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series SuperFET® II
Power Dissipation (Max) 227W (Tc)
Package / Case TO-247-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Fairchild Semiconductor
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V