FCP0603C102J-K1
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
FCP0603C102J-K1
Descripción:
CAP FILM 1000PF 5% 16VDC 0603
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.033" (0.85mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination Solder Pads
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Product Status Active
Ratings -
Series FCP
Voltage Rating - DC 16V
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1000 pF