FCP11N60
onsemi
Producto No:
FCP11N60
Fabricante:
onsemi
Paquete:
TO-220-3
Descripción:
MOSFET N-CH 600V 11A TO220-3
En stock : 971
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1490 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 52 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 5.5A, 10V
Supplier Device Package TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series SuperFET™
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V