FCP2416H184J
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
FCP2416H184J
Descripción:
CAP FILM 0.18UF 5% 50VDC 2416
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.106" (2.70mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination Solder Pads
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Ratings -
Series FCP
Voltage Rating - DC 50V
Package / Case 2416 (6041 Metric)
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.18 µF