FDH5500-F085
onsemi
Producto No:
FDH5500-F085
Fabricante:
onsemi
Paquete:
TO-247-3
Descripción:
MOSFET N-CH 55V 75A TO247-3
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3565 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 268 nC @ 20 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 75A, 10V
Supplier Device Package TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Series Automotive, AEC-Q101, UltraFET™
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
Package / Case TO-247-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V