FDMS015N04B
Fairchild Semiconductor
Producto No:
FDMS015N04B
Paquete:
8-PQFN (5x6)
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 40V 31.3A/100A 8PQFN
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8725 pF @ 20 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 118 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5mOhm @ 50A, 10V
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 104W (Tc)
Package / Case 8-PowerTDFN
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Fairchild Semiconductor
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31.3A (Ta), 100A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V