FDMS8350LET40
onsemi
Producto No:
FDMS8350LET40
Fabricante:
onsemi
Paquete:
8-PQFN (5x6)
Descripción:
MOSFET N-CH 40V 49A/300A POWER56
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 16590 pF @ 20 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 219 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.85mOhm @ 47A, 10V
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 3.33W (Ta), 125W (Tc)
Package / Case 8-PowerTDFN
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 49A (Ta), 300A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V