FDP42AN15A0
onsemi
Producto No:
FDP42AN15A0
Descripción:
MOSFET N-CH 150V 5A/35A TO220-3
En stock : 3186
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2150 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 42mOhm @ 12A, 10V
Supplier Device Package TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Ta), 35A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V