FDP75N08
onsemi
Producto No:
FDP75N08
TO-220-3
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 75V 75A TO220-3
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4468 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 104 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 37.5A, 10V
Supplier Device Package TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Series UniFET™
Power Dissipation (Max) 131W (Tc)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V