FEP16BTA
onsemi
Producto No:
FEP16BTA
Fabricante:
onsemi
Paquete:
TO-220-3
Descripción:
DIODE ARRAY GP 100V 16A TO220AB
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 100 V
Series -
Package / Case TO-220-3
Technology Standard
Diode Configuration 1 Pair Common Anode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 950 mV @ 8 A
Mfr onsemi
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 16A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C