FFB20U60STM
onsemi
Producto No:
FFB20U60STM
Fabricante:
onsemi
Paquete:
D²PAK (TO-263)
Descripción:
DIODE GEN PURP 600V 20A D2PAK
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 90 ns
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 600 V
Series -
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.2 V @ 20 A
Mfr onsemi
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io) 20A