FGH40T100SMD
onsemi
Producto No:
FGH40T100SMD
Fabricante:
onsemi
Paquete:
TO-247-3
Descripción:
IGBT 1000V 80A 333W TO247-3
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 600V, 40A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 78 ns
Switching Energy 2.35mJ (on), 1.15mJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1000 V
Td (on/off) @ 25°C 29ns/285ns
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 265 nC
Power - Max 333 W