Hogar / Single IGBTs / FGH40T65SPD-F155
minImg
FGH40T65SPD-F155
onsemi
Producto No:
FGH40T65SPD-F155
Fabricante:
onsemi
Paquete:
TO-247-3
Descripción:
IGBT 650V 80A 267W TO-247
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 40A, 6Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 34 ns
Switching Energy 1.16mJ (on), 280µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Td (on/off) @ 25°C 16ns/37ns
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 35 nC
Power - Max 267 W