Hogar / Film Capacitors / FKP1U002204B00KSSD
minImg
FKP1U002204B00KSSD
WIMA
Producto No:
FKP1U002204B00KSSD
Fabricante:
WIMA
Descripción:
CAP FILM 220PF 10% 2KVDC RAD
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series -
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 700V
Mfr WIMA
Capacitance 220 pF