Hogar / Film Capacitors / FKP1U004704C00JSSD
minImg
FKP1U004704C00JSSD
WIMA
Producto No:
FKP1U004704C00JSSD
Fabricante:
WIMA
Descripción:
FKP 1 470 PF 2000 VDC 6X12.5X18
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series FKP 1
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 700V
Mfr WIMA
Capacitance 470 pF