FPC050P070
Chip Quik Inc.
Producto No:
FPC050P070
Descripción:
FPC/FFC SMT CONNECTOR 0.5 MM PIT
Guía del usuario
Series Proto-Advantage
Number of Positions 70
Package Accepted FPC Connector
Mfr Chip Quik Inc.
Pitch 0.020" (0.50mm)
Proto Board Type SMD to DIP
Material FR4 Epoxy Glass
Package Bulk
Size / Dimension 0.900" x 3.550" (22.86mm x 90.17mm)
Product Status Active
Board Thickness 0.062" (1.57mm) 1/16"