FQA12N60
onsemi
Producto No:
FQA12N60
Fabricante:
onsemi
Paquete:
TO-3P
Descripción:
MOSFET N-CH 600V 12A TO3P
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1900 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 54 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 700mOhm @ 6A, 10V
Supplier Device Package TO-3P
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 240W (Tc)
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V