FQA13N50C-F109
Fairchild Semiconductor
Producto No:
FQA13N50C-F109
Paquete:
TO-3P
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 500V 13.5A TO3P
En stock : 792
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 164
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2055 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 480mOhm @ 6.75A, 10V
Supplier Device Package TO-3P
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 218W (Tc)
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Fairchild Semiconductor
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13.5A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V