FQAF5N90
onsemi
Producto No:
FQAF5N90
Fabricante:
onsemi
Paquete:
TO-3PF
Descripción:
MOSFET N-CH 900V 4.1A TO3PF
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1550 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.3Ohm @ 2.05A, 10V
Supplier Device Package TO-3PF
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)
Package / Case TO-3P-3 Full Pack
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.1A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V