FQB27P06TM
onsemi
Producto No:
FQB27P06TM
Descripción:
MOSFET P-CH 60V 27A D2PAK
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type P-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1400 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 43 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 13.5A, 10V
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 120W (Tc)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Tc)
Vgs (Max) ±25V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V