FQB3N30TM
onsemi
Producto No:
FQB3N30TM
Fabricante:
onsemi
Paquete:
D²PAK (TO-263)
Descripción:
MOSFET N-CH 300V 3.2A D2PAK
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 230 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.2Ohm @ 1.6A, 10V
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 3.13W (Ta), 55W (Tc)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.2A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V