FQB3N40TM
Fairchild Semiconductor
Producto No:
FQB3N40TM
Paquete:
D2PAK (TO-263)
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 400V 2.5A D2PAK
En stock : 1490
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 740
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 230 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.5 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4Ohm @ 1.25A, 10V
Supplier Device Package D2PAK (TO-263)
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 3.13W (Ta), 55W (Tc)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Fairchild Semiconductor
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V