FQD5N30TM
Fairchild Semiconductor
Producto No:
FQD5N30TM
Paquete:
TO-252, (D-Pak)
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 300V 4.4A DPAK
En stock : 1623
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 740
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 430 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 900mOhm @ 2.2A, 10V
Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 45W (Tc)
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Fairchild Semiconductor
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.4A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V