FQPF12P10
onsemi
Producto No:
FQPF12P10
Descripción:
MOSFET P-CH 100V 8.2A TO220F
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type P-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 800 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 4.1A, 10V
Supplier Device Package TO-220F-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 38W (Tc)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.2A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V