FQPF3N40
onsemi
Producto No:
FQPF3N40
Fabricante:
onsemi
Paquete:
TO-220F-3
Descripción:
MOSFET N-CH 400V 1.6A TO220F
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 230 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.5 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4Ohm @ 800mA, 10V
Supplier Device Package TO-220F-3
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 20W (Tc)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.6A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V