G125-MS11605M2R
Harwin Inc.
Producto No:
G125-MS11605M2R
Fabricante:
Harwin Inc.
Descripción:
CONN HDR VERT 16POS
Guía del usuario
Insulation Height 0.193" (4.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 16
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Threaded
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series Gecko SL
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Green
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.15mm, 7.25mm