G125-MS12005L1P
Harwin Inc.
Producto No:
G125-MS12005L1P
Descripción:
CONN HDR VERT 20POS
Guía del usuario
Insulation Height 0.193" (4.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 450VAC/DC
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A
Style Board to Board or Cable
Features Board Lock
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Latch Lock
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 8.00µin (0.203µm)
Contact Shape Circular
Series Gecko
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.23mm, 7.31mm