Hogar / Headers, Male Pins / GBEC207-4005B001C1AF
minImg
GBEC207-4005B001C1AF
Greenconn
Producto No:
GBEC207-4005B001C1AF
Fabricante:
Greenconn
Descripción:
PITCH 1.27MM MALE SMC Q TYPE SMT
En stock : 2024
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Insulation Height 0.325" (8.25mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 1.00µin (0.025µm)
Current Rating (Amps) 1.7A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Greenconn
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 80
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post 80.0µin (2.03µm)
Contact Shape Square
Series GBEC207
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)