Hogar / Diode Arrays / GSXD120A006S1-D3
minImg
GSXD120A006S1-D3
SemiQ
Producto No:
GSXD120A006S1-D3
Fabricante:
SemiQ
Paquete:
SOT-227
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 60V 240A SOT227
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-227
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 60 V
Series -
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Technology Schottky
Diode Configuration 2 Independent
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 750 mV @ 120 A
Mfr SemiQ
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 120A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C