Hogar / Diode Arrays / GSXD160A008S1-D3
minImg
GSXD160A008S1-D3
SemiQ
Producto No:
GSXD160A008S1-D3
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 80V 160A SOT227
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package SOT-227
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 80 V
Series -
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Technology Schottky
Diode Configuration 2 Independent
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 840 mV @ 160 A
Mfr SemiQ
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 80 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 160A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C