Hogar / Headers, Male Pins / GT11-8DP-2.8DS(70)
minImg
GT11-8DP-2.8DS(70)
Hirose Electric Co Ltd
Producto No:
GT11-8DP-2.8DS(70)
Descripción:
CONN HEADER R/A 8POS 2.8MM
Guía del usuario
Insulation Height -
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Mounting Flange
Pitch - Mating 0.110" (2.80mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 8
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series GT11
Row Spacing - Mating 0.161" (4.10mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color -
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)