Hogar / Headers, Male Pins / GT25-16DP-2.2V(01)
minImg
GT25-16DP-2.2V(01)
Hirose Electric Co Ltd
Producto No:
GT25-16DP-2.2V(01)
Descripción:
CONN HEADER SMD 16POS 2.2MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.740" (18.80mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.087" (2.20mm)
Contact Length - Mating 0.220" (5.59mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 16
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series GT25
Row Spacing - Mating 0.118" (3.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Gray
Contact Length - Post 0.055" (1.40mm)