GT8EH-24DP-2V(16)
Hirose Electric Co Ltd
Producto No:
GT8EH-24DP-2V(16)
Descripción:
CONN HEADER SMD 24POS 2MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.470" (11.94mm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Style Board to Cable/Wire
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Applications -
Number of Positions 24
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Series GT8E
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 13.35mm