GT8ET-10DP-2H(01)
Hirose Electric Co Ltd
Producto No:
GT8ET-10DP-2H(01)
Descripción:
CONN HEADER R/A 10POS 2MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.387" (9.83mm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Style Board to Cable/Wire
Features Board Lock
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series GT8E
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)