HCPL-2601-020E
Broadcom Limited
Producto No:
HCPL-2601-020E
Paquete:
8-DIP
Descripción:
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inputs - Side 1/Side 2 1/0
Input Type DC
Rise / Fall Time (Typ) 24ns, 10ns
Common Mode Transient Immunity (Min) 10kV/µs
Output Type Open Collector, Schottky Clamped
Voltage - Isolation 5000Vrms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 8-DIP
Series -
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Rate 10MBd
Number of Channels 1
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr Broadcom Limited
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.5V
Package Tube
Current - Output / Channel 50 mA
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 100ns, 100ns
Current - DC Forward (If) (Max) 20mA