HFW18R-1STE1LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
HFW18R-1STE1LF
Descripción:
CONN FFC FPC BOTTOM 18POS 1MM RA
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.075" (1.90mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Cable End Type Straight or Tapered
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Positions 18
Locking Feature -
Pitch 0.039" (1.00mm)