HI0520530000G
Amphenol Anytek
Producto No:
HI0520530000G
Fabricante:
Amphenol Anytek
Descripción:
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.5MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.579" (14.70mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 15 A
Screw Size -
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Features Latch Lock, Retention Latches (Non-Wire Side)
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 12-28 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 5
Number of Positions 5
Torque - Screw -
Termination Style Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Color Green
Wire Strip Length 8-9mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series HI
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.295" (7.50mm)