HLEM21R-1RLF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
HLEM21R-1RLF
Fabricante:
Amphenol ICC (FCI)
Descripción:
CONN FFC FPC TOP 21POS 1.25MM RA
Guía del usuario
Actuator Color -
Mating Cycles 30
Housing Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Voltage Rating 200V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.197" (5.00mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Top
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Features -
Cable End Type Straight
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Positions 21
Contact Finish Thickness 39.4µin (1.00µm)
Termination Kinked Pin
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Series HLEM R
Locking Feature -
Pitch 0.049" (1.25mm)