HP0450520000G
Amphenol Anytek
Producto No:
HP0450520000G
Fabricante:
Amphenol Anytek
Descripción:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.551" (14.00mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 7 A
Screw Size -
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 18-22 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 4
Number of Positions 4
Torque - Screw -
Termination Style Screwless - IDC
Color Green
Wire Strip Length -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series HP
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.200" (5.08mm)