HVL900-14IO1
IXYS
Producto No:
HVL900-14IO1
Fabricante:
IXYS
Descripción:
IC CTLR AC 900A 1400V HVL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 140°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 150 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.4 kV
Series -
Package / Case Module
Mfr IXYS
Package Box
Structure 1-Phase Controller - All SCRs
Current - On State (It (RMS)) (Max) 900 A
Base Product Number HVL900
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 9200A, 10100A